Ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech

Wiele osób przyjeżdżających do Niemiec ma problemy, pytania i wątpliwości związane z ubezpieczeniem zdrowotnym.
Jaka jest różnica pomiędzy ubezpieczeniem państwowym a prywatnym? Czy muszę być ubezpieczony/-a? Czy mogę ubezpieczyć swoją rodzinę? Ile kosztuje takie ubezpieczenie? Jaką mam wybrać kasę chorych? Czy mając prywatne ubezpieczenie mogę chodzić do lekarza, robić kontrolne badania, itp.? Czy moje ubezpieczenie z Polski jest uznawane w Niemczech?
 1. Najważniejszą rzeczą o jakiej należy bezwzględnie pamiętać jest fakt, że każda osoba, która jest zameldowana w Niemczech ma OBOWIĄZEK posiadania niemieckiego ubezpieczenia zdrowotnego.

2. Osoby posiadające zatrudnienie w niemieckiej firmie (umowa o pracę)na kwotę POWYŻEJ 450 EUR miesięcznie podlegają pod PAŃSTWOWĄ KASĘ CHORYCH. Najbardziej popularną niemiecką kasą chorych jest powszechnie znana AOK (Allgemeine Ortskrankenkasse). Należy pamiętać, że nie wystarczy podać ogólnej nazwy AOK, ponieważ kasa ta ma swoje oddziały w zależności od miejscowości i landu, w których mieszkamy, np. AOK RHEINLAND/HAMBURG, AOK RHEINLAND-PFALZ/SAARLAND, AOK BAYERN, AOK BADEN WÜRTEMMBERG, etc.

Wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne wynosi 15,5 % naszego miesięcznego dochodu brutto. To znaczy, że im więcej zarobimy tym wyższa składka zostanie pobrana z naszej pensji. Posiadając państwowe ubezpieczenie zdrowotne mamy możliwość w ramach opłacanej przez nas składki dołączyć do swojego ubezpieczenia członków swojej rodziny. Nie ma to wpływu na wysokość składki.

3. Osoby, które prowadzą na terenie Niemiec własną działalność gospodarczą i również posiadają ciągłość ubezpieczenia z Polski (np. z ZUSU lub KRUSU) przez minione 18 miesięcy mają możliwość prywatnego ubezpieczenia w państwowej kasie chorych. W takim przypadku należy przedłożyć w danej ubezpieczalni dokument poświadczający dochody z roku poprzedniego z Niemiec. Jeżeli nie posiadamy takiego dokumentu należy podać szacowany dochód w roku, w którym zawieramy ubezpieczenie. Od tej kwoty zostanie naliczona miesięczna składka (również w skali 15,5 % miesięcznego dochodu). Bardzo stotnym jest, żeby szacowany dochód był możliwie jak najbardziej rzeczywisty, ponieważ kasa chorych ma prawo skontrolować przedsiębiorców i w przypadku jeśli osiągany przez nich dochód jest wyższy niż ten który podali jako szacowany, przedsiębiorca będzie musiał zapłacić wyższe składki oraz pokryć różnicę poprzednich.

4. W przypadku osób, które przyjeżdżają do Niemiec i nie mają ciągłości ubezpieczenia oraz nie są zatrudnione, mają możliwość wykupienia prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego w prywatnej ubezpieczalni. W takiej sytuacji składki zdrowotne są zazwyczaj naliczane ze względu na wiek, tzn. im starsza osoba tym wyższa składka. Przy takich ubezpieczeniach zazwyczaj nie ma możliwości dołączyć do swojego ubezpieczenia członków rodziny, tylko na każdą osobę zawrzeć oddzielną umowę. Wiąże się to z automatycznym wzrostem kosztów naliczanych od wieku każdego z członków rodziny.
Niewątpliwym plusem ubezpieczeń prywatnych jest fakt, że nie ma obowiązku płacenia składek wstecz- czyli do momentu, od kiedy byliśmy w Niemczech bez ubezpieczenia. W państwowych kasach jest to niestety wykluczone.

5. Zawierając umowę ubezpieczeniową z prywatną ubezpieczalnią zwróćmy uwagę, czy obowiązuje nas tzw. wkład własny. To znaczy, że ubezpieczalnia pokryje koszty naszego leczenia dopiero od konkretnej kwoty.

Pamiętaj! Jeżeli posiadasz meldunek w Niemczech a pozostajesz przy swoim polskim ubezpieczeniu- na terenie Niemiec będzie ono honorowane tylko i wyłącznie w nagłych przypadkach!!!
Nie zwlekaj ! Zabezpiecz siebie i swoją rodzinę już dziś! Nie narażaj się na coraz wyższe składki konieczność płacenia ich wstecz!
Masz pytania? Chcesz otrzymać bezpłatną ofertę ubezpieczenia zdrowotnego? Skontaktuj się!

Szczegółowa oferta i więcej informacji:

Adamczuk Agnieszka
Mobil:0049 157 3763 55 45
E-Mail: agnieszkaadamczuk@web.de

Schönbornstr. 1 54295 Trier
Graeffstr. 5 50823 Köln Deutschland

Website: www.ubezpieczenia-saarland.com

3 komentarze:

Dagmara Fafińska pisze...

W takim wypadku na pewno dobre ubezpieczenie jest potrzebne. Ja również bardzo lubię mieć pewność że jestem bezpieczna jeżeli wyjeżdżam na wakacje. W takim wypadku zakupienie ubezpieczenia na wakacje https://kioskpolis.pl/ubezpieczenia-na-wakacje/ to w sumie tylko formalność.

Marta89 pisze...

Fajnie czasem przeczytać i dowiedzieć się, w jaki sposób wygląda to wszystko w innych krajach. Ja na razie skupiam się tylko i wyłącznie na Polsce i na ubezpieczeniach tutaj, bo powiem Wam, że idealne ubezpieczenie na życie znalazłam za pośrednictwem https://cuk.pl/ubezpieczenia/zdrowie_i_zycie/ubezpieczenie_na_zycie

Nowak pisze...

No skoro ubezpieczamy dom lub mieszkanie to powinniśmy też pomyśleć o ubezpieczeniu na życie. Moim zdaniem warto byłoby się zgłosić do http://swiatubezpieczen.net.pl/ Mają najlepsze ubezpieczenia i jak najbardziej możecie zdecydować się na najlepszego, Waszym zdaniem, ubezpieczyciela.